9 сынып алгебра арифметикалы? прогрессия

Астана қаласы №14 мектеп-гимназиясының математика мұғалімі Жакупбекова Сара Гермагамбетовна

Алгебра 9-сынып

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессия
Сабақтың мақсаты:
білімділік: оқушыларды арифметикалық прогрессияның ұғымын және жалпы мүшелерінің формуласын анықтау қабілетін қалыптастырып,

есептер шығаруда қолдана білуі.
дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілетін шыңдау,есте сақтау қабілетін жетілдіру

және білім дағдыларын дамыту.

тәрбиелік;
Сабақтың типі: білім мен дағдыны жүйелеу
Сабақтың әдісі: жеке, топтық, деңгейлік
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі: арифметикалық прогрессия бойынша презентация,тапсырмалар жинағы
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа анықтап,ынталарын сабаққа аудару.

ІІ. Қайталау сұрақтары
5.Арифметикалық прогрессия анықтамасын айтып, мысал келтір
6.Қандай санды арифметикалық прогрессияның айырымы деп атайтыны-мызды түсіндір
7.Арифметикалық прогрессия қай кезде өспелі, қай кезде кемімелі болады
8.Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын тұжырымда
9.Арифметикалық прогрессияның негізгі қасиеті қалай тұжырымдалады
10.Алғашқы мүшелерін таппай-ақ арифметикалық прогрессияның соңғы мүшелерін табуға бола ма?

ІІ. «Кім жылдам»

1)15 санына еселік болатын алғашқы бес натурал саннан тұратын сандар тізбегін ата.

2.) 90 санының бөлгіштері болатын алғашқы алты натурал саннан тұратын сандар тізбегін ата.

3.) 17 санына еселік болатын алғашқы бес натурал саннан тұратын сандар тізбегі ата.

4) 110 санының бөлгіштері болатын алғашқы төрт натурал саннан тұратын сандар тізбегін ата.

5)7-ге бөлгенде қалдығы 1-ге тең болатын натурал сандардан тұратын тізбектің жалпы мүшесінің формуласын Ата.

6) 11-бөлгенде қалдығы 3-ге тең болатын натурал сандардан тұратын тізбектің жалпы мүшесінің формуласын ата

7) 13-бөлгенде қалдығы 2-ге тең болатын натурал сандардан тұратын тізбектің жалпы мүшесінің формуласын ата

8)29- бөлгенде қалдығы 5-ге тең болатын натурал сандардан тұратын тізбектің жалпы мүшесінің формуласын ата.

III.Оқулықпен жұмыс.

№189,191 орындарында шыгартып,жұппен тексерту.i

IV. Деңгейлік тапсырмалар.

І топ
А-деңгейі 5 ұпай
1) 3; 10; … арифметикалық прогрессиясына 143; 256; 551 сандары мүше бола ма?
2) а1= -100; а2 = -70 болатын арифметикалық прогрессияның а3 және а8 мүше-сін табыңдар
В-деңгейі 10 ұпай
1) -3,8; -3,62; … арифметикалық прогрессияның бірінші бір таңбалы мүшесін табыңдар.
2) -5; -4,8; … арифметикалық прогрессияның қандай номерлі мүшесі 100-ге тең
С-деңгейі 15 ұпай
1) Арифметикалық прогрессияның а5 = 2, оның айырымының қандай мәнін-де а4+а7+а8 қосындысы нөлге тең болады?
2) а1,а2, … арифметикалық прогрессия берілген а1+а29=а3+а7 теңдігі орындала-тынын дәләлде

ІІ топ
А- деңгейі 5 ұпай
1) а1=7; 35 саны соңғы мүшесі болатындай 8 мүшеден тұратын арифметика-лық прогрессияны жазыңдар
2) а1= 30; а3 = 36; а5 = 42 болатын арифметикалық прогрессияның а7 мүшесін табыңдар
В-деңгейі 10 ұпай
1) 17; 16; 15; … арифметикалық прогрессияның бірінші теріс таңбалы мүше-сін табыңдар.
2) 3; 2; …. арифметикалық прогрессияның нешінші мүшесі -100 ге тең бола-ды.
С- деңгейі 15 ұпай
1) Арифметикалық прогрессияның а7 =3 болса, онда оның айырымының қандай мәнінде а4 • а9 көбейтіндісі ең үлкен болады
2) а1; а2; а3; …аn … арифметикалық прогрессиясы берілген а10+а15 = а1+а24 тең-дігі орындалатындығын дәлелдеңдер

ІІІ топ
А-деңгейі 5 ұпай
1) а11 = 43 тең арифметикалық прогрессияның а30 және а32 мүшелерінің қо-сындысын табыңдар.
2) а1 = 2; 20 саны соңғы мүшесі болатындай 10 мүшеден тұратын арифмети-калық прогрессияны табыңдар
В- деңгейі 10 ұпай
1) 3; 2; … арифметикалық прогрессияның нешінші мүшесі -10000-ға тең бо-лады
2) 4; 7; 10; … және 5; 9; 13; … арифметикалық прогрессиясының алғашқы 20 мүшесінің ішінде өзара тең неше мүшесі бар
С- деңгейі 15 ұпай
1) Арифметикалық прогрессияның а10+а12 =8; а13 =11, d айырымын табыңдар
2) а1; а2; а3; …аn … арифметикалық прогрессиясы берілген а7+а10 = а5+а12 тең-дігінің орындалмайтындығын дәлелдеңдер

Деңгейлік тапсырмалар тақтада орындалады.

V. Үйге тапсырма §11, №194,195 есептер
VI. Бағалап, бекіту
VII. Сабақты қорытындылау.

Слайд 1Сабақтың тақырыбы:

Қорытынды сабақ. Арифметикалық прогрессия.

Сабақтың тақырыбы:  Қорытынды сабақ. Арифметикалық прогрессия.


Слайд 2
1.Оқушылардың «Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның һ-інші мүшесінің формуласы. Арифметикалық

прогрессияның алғашқы һ мүшесінің қосындысы.» тақырыптарынан алған білім, білік және

дағдыларын жинақтап, бекіту, есептер шығаруда қолдана білуге баулу.
2.Оқушыларды ыждағаттылыққа, басқаларды тыңдау мен түсіну, өзін таныту, келісімге келу, топта жұмыс жасау сияқты тұлғалық факторларды тәрбиелеу.
3.Оқушылардың танымдық қызығушылығын, математикалық біліктіліктерін, логикалық ойлауын, практикалық қызметтерін дамыту.

Сабақтың мақсаты:

1.Оқушылардың «Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның һ-інші мүшесінің формуласы. Арифметикалық прогрессияның алғашқы һ мүшесінің қосындысы.» тақырыптарынан


Слайд 3
Күтілетін нәтиже:

Күтілетін нәтиже:
Білімнің базистік негізін меңгерген ,

өзіндік жұмыс ,өзіндік білім алу қабілеті дамыған, математикалық сауатты ,

өз тағдырына жайбарақат қарамайтын тұлға.

Күтілетін нәтиже:  Күтілетін нәтиже: Білімнің базистік негізін меңгерген , өзіндік жұмыс ,өзіндік білім алу қабілеті


Слайд 4 Сабақтың дидактикалық құрылымы
Деңгейлеп-саралап оқыту технологиясы
1 — саты

2 — саты
3 — саты
4 — саты
Кіріспе бөлім

Қайта оралу бөлімі

Практикалық бөлім

Бекіту бөлімі

Сабақтың дидактикалық құрылымыДеңгейлеп-саралап оқыту технологиясы  1 - саты 2 - саты 3 - саты4 -


Слайд 5 Қайта оралу бөлімі.
1.Арифметикалық прогрессияның анықтамасы.
2.Арифметикалық прогрессияның һ-інші мүшесінің формуласы.
3.Арифметикалық

прогрессияның қасиеті 4.Арифметикалық прогрессияның алғашқы һ мүшесінің қосындысы.
5.Салдар-

теңдік.

1.Теориялық түйін немесе біз нені білеміз?

Қайта оралу бөлімі.1.Арифметикалық прогрессияның анықтамасы. 2.Арифметикалық прогрессияның һ-інші мүшесінің формуласы. 3.Арифметикалық прогрессияның қасиеті 4.Арифметикалық прогрессияның алғашқы


Слайд 6 1-деңгей: 1-топ. 3; 8; 13;… тізбегінің арифметикалық

прогрессия болатынын дәлелдеңдер.

2-топ. 4; 9; 14;… тізбегінің арифметикалық прогрессия болатынын дәлелдеңдер.
2-деңгей. 1-топ. ап- арифметикалық прогрессия.
а1=12, d=-3. а6-?
2-топ. ап-арифметикалық прогрессия.
a1=-8; a12=20. S12 -?
3-деңгей. Үй тапсырмасы. Өзіндік жұмыс.
Болмасаң да ұқсап бақ. Абай.

2.Деңгейлік тапсырмалар.

1-деңгей: 1-топ. 3; 8; 13;... тізбегінің арифметикалық        прогрессия болатынын


Слайд 7 Практикалық бөлім.
1-деңгей. Дене 1секундта 15м, ал келесі секундтан

бастап 2м артық жүрді. Дене 26 секундта қанша жол жүрді?
2-деңгей.

10+14+18+…+102 прогрессиясының қосындысын табыңдар.
3-деңгей. ап-арифметикалық прогрессия.
Дәлелдеу керек: а1+а29=а3+а27.

Практикалық бөлім. 1-деңгей. Дене 1секундта 15м, ал келесі секундтан бастап 2м артық жүрді. Дене 26 секундта


Слайд 8 Бекіту бөлімі.
Т е о р и я л

ы қ
П р а к т и к

а л ы қ

Арифметикалық прогрессия

Анықтамасы

һ-інші мүшесінің формуласы

Қасиеті

Алғашқы һ мүшесінің қосындысы

Салдар-теңдік

Оқу бағдарламасына сәйкес есептер шығару

Олимпиадалық есептер шығару

Тарихи есептер шығару

ОЖСБ тапсырмаларын орындау

Бекіту бөлімі. Т е о р и я л ы қ П р а к т


Слайд 9 Олимпиададан бір есеп.

1+2+3+…+1999 қосындысы 1999 санына бөліне

Олимпиададан бір есеп. 1+2+3+...+1999 қосындысы 1999 санына бөліне ?


Слайд 10ОЖСБ т е с т.

1.Арифметикалық прогрессияның айырымы 4-ке

тең, ал алғашқы жеті мүшесінің қосындысы 105-ке тең. Осы прогрессияның

бірінші мүшесін табыңдар.
А) 1; В) 0; С) 5; Д) 6; Е) 3.

2.ап-арифметикалық прогрессия. a1=6,4; d=0,8; S9=?
А) -86,4; В)8; С)8,64; Д) 86,4; Е)-7.

3.Арифметикалық прогрессияның мүшелер санын тап, егер d=-3; an=2;
Sn=57.
А)6; В)4; С) 7; Д)8; Е) 5.

4. Арифметикалық прогрессия берілген. а3+а9 = 8. S11-?
А) 36; В) 44; С) 42; Д) 40; Е) 38.

5.Сандар қатары қандай да бір заңдылықпен берілген. Сұрақ белгісінің орнына қандай сан жазылуы керек?
1(27) 2 2(64)2 2( ?)3
А)125; В) 80; С) 101; Д) 110; Е) 54.

ОЖСБ  т е с т. 1.Арифметикалық прогрессияның айырымы 4-ке тең, ал алғашқы жеті мүшесінің қосындысы 105-ке


Слайд 111. Үйге тапсырма:
Қайталау п.9- п.11.
«С» тобынан

№183-есеп 78-бет.

2. Оқушылардың білімдерін бағалау.

1. Үйге тапсырма:   Қайталау п.9- п.11.   «С» тобынан №183-есеп 78-бет.   2.


  • Главная
  • Разное
  • Образование
  • Спорт
  • Естествознание
  • Природоведение
  • Религиоведение
  • Французский язык
  • Черчение
  • Английский язык
  • Астрономия
  • Алгебра
  • Биология
  • География
  • Геометрия
  • Детские презентации
  • Информатика
  • История
  • Литература
  • Математика
  • Музыка
  • МХК
  • Немецкий язык
  • ОБЖ
  • Обществознание
  • Окружающий мир
  • Педагогика
  • Русский язык
  • Технология
  • Физика
  • Философия
  • Химия
  • Шаблоны, фоны, картинки для презентаций
  • Экология
  • Экономика

Содержание

  • 1.

    9 сынып Алгебра Арифметикалық прогрессия

  • 2.

    Иә, өмірде кей кездерде келеңсіз оқиғалар болады,

  • 3.

    №135 жалпы орта мектебіСыныбы: 9бМұғалімі: М. Бердиев.Сабақтың тақырыбы:Арифметикалық прогрессия тақырыбын қайталау сабағы

  • 4.

    Қайталау-оқу айнасы1.Қандай тізбектерді білесің? Айтыңдар.2.Шекті тізбек

  • 5.

    Арифметикалық прогрессияның анықтамасы Арифметикалық прогрессияның

  • 6.

    Арифметикалық прогрессияА-деңгей

  • 7.

    А-деңгей жауаптары

  • 8.

    Барлық екі таңбалы тақ сандардың қосындысын табыңыздар?Барлық

  • 9.

    Жаңаөзеннен Шымкентке мұнайы бар поезд бағытталды. 1-ші

  • 10.

    Сергіту сәті

  • 11.

    “2”“1”Б/і:“3”

  • 12.

    “2”“1”“3”

  • 13.

    Бағалау 5-10 балл «3»-баға

  • 14.

    Рефлексия.Тест.Жеке басымның жұмысымның нәтижесі деп мен төмендегіні

Иә, өмірде кей кездерде келеңсіз оқиғалар болады, ештеңе істегің келмейді. Онда данышпанның сөзін еске алыңыз » Барлығы сенің қолыңда». Осы сөз бүгінгі сабағымыздың ұраны болсын.

Слайд 2Иә, өмірде кей кездерде келеңсіз оқиғалар болады, ештеңе істегің келмейді. Онда

данышпанның сөзін еске алыңыз » Барлығы сенің қолыңда». Осы сөз бүгінгі сабағымыздың ұраны болсын.

Иә, өмірде кей кездерде келеңсіз оқиғалар болады, ештеңе істегің келмейді. Онда данышпанның сөзін еске алыңыз » Барлығы


Слайд 3№135 жалпы орта мектебі
Сыныбы: 9б
Мұғалімі: М. Бердиев.
Сабақтың тақырыбы:
Арифметикалық прогрессия тақырыбын қайталау

сабағы

№135 жалпы орта мектебіСыныбы: 9бМұғалімі: М. Бердиев.Сабақтың тақырыбы:Арифметикалық прогрессия тақырыбын қайталау сабағы


Слайд 4 Қайталау-оқу айнасы
1.Қандай тізбектерді білесің? Айтыңдар.
2.Шекті тізбек дегеніміз не? Мысал келтір.
3.Шексіз

тізбек дегеніміз не? Мысал келтір.
4.Кемімелі тізбек дегеніміз не? Мысал келтір.
5.Өспелі тізбек дегеніміз не? Мысал келтір.
6.Бірсарынды дегеніміз не? Мысал келтір.
7.Аналитикалық тәсілмен берілген тізбектер дегеніміз не?
Мысал келтір.
8.Арифметикалық прогрессия дегеніміз не? Толық жауап.

Қайталау-оқу айнасы1.Қандай тізбектерді білесің? Айтыңдар.2.Шекті тізбек дегеніміз не? Мысал келтір.3.Шексіз тізбек дегеніміз не? Мысал келтір.4.Кемімелі тізбек


Слайд 5Арифметикалық прогрессияның анықтамасы

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы

Арифметикалық прогрессияның

өзіне тән қасиеті

Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы

Арифметикалық прогрессияның айырымының формуласы

Арифметикалық прогрессияның анықтамасы   Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы     Арифметикалық прогрессияның өзіне


Слайд 6Арифметикалық прогрессия
А-деңгей

Арифметикалық прогрессияА-деңгей


Слайд 8Барлық екі таңбалы тақ сандардың қосындысын табыңыздар?

Барлық екі таңбалы натурал сандардың

қосындысын табыңыздар?

Барлық екі таңбалы жұп сандардың қосындысын табыңыздар?

В-деңгей тапсырмалары

1-топ

2475

2430

4905

Барлық екі таңбалы тақ сандардың қосындысын табыңыздар?Барлық екі таңбалы натурал сандардың қосындысын табыңыздар?Барлық екі таңбалы жұп сандардың


Слайд 9Жаңаөзеннен Шымкентке мұнайы бар поезд бағытталды. 1-ші цистернада 4 тонна мұнай,

2-ші цистернада 9 тонна, 3-ші де 14 тонна…. п-ші цистернада 304 тонна мұнай бар. Цистернаның реттік нөмірін анықтаңыз.

жауабы: 61

Жаңаөзеннен Шымкентке мұнайы бар поезд бағытталды. 1-ші цистернада 4 тонна мұнай, 2-ші цистернада 9 тонна, 3-ші де


Слайд 13Бағалау 5-10 балл «3»-баға

11-15 балл «4»-баға
16-20 балл «5»-баға

Үйге тапсырма
Тарауды қайталау

Бағалау    5-10 балл «3»-баға


Слайд 14Рефлексия.
Тест.
Жеке басымның жұмысымның нәтижесі деп мен төмендегіні есептеймін:
А. Теорияны түсіндім.
В. Есептер

шығаруды ұйрендім.
С. Өткен тақырыптарды қайталап өттім.

Сабақ үстінде есеп шығарғанда өздеріңе не жетіспеді деп ойлайсындар
А. Білім. Б. Уақыт С.Ынтам болмады.
Д. Есептерді жақсы шығардым.

Сіздерге сабақ үстіндегі қиыншылықтарды жеңуге кім көмек жасады?
А. Сыныптастар. Б. Мұғалім .
С. Оқулық. Д. Ешкім

Рефлексия.Тест.Жеке басымның жұмысымның нәтижесі деп мен төмендегіні есептеймін:А. Теорияны түсіндім.В. Есептер шығаруды ұйрендім.С. Өткен тақырыптарды қайталап өттім.Сабақ


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *