9 сынып алгебра тригонометриялы? функцияларды? ?асиеттеріне есептер шы?ару

Тригонометриялық функциялардың қасиеттеріне есептер шығару 9- сынып

Материал жайлы қысқаша түсінік:

Тригонометриялық функцияның қасиеттеріне есептер шығарады

Төмендегі Сабақ жоспары толық нұсқасы емес, тек сізге танысу үшін көрсетілген, сайтқа жарияланған документтен айырмашылығы болуы мүмкін. Жүктеу үшін осы беттің төменгі жағындағы жүктеу деген жазуды басу керек

Тригонометриялық функциялардың қасиеттеріне есептер шығару 9- сынып

Қайназар Ұлпан Қазиқызы

Қызылорда облысы, Қазалы ауданы, Бірлік ауылы № 102 орта мектебі

03.03.2021

1706

0

Назар аударыңыз, сертификатты “менің материалдарым” деген бетте жүктеп алуға болады

Өз пікіріңізді қалдырыңыз

Ақтөбе облысы, Шалқар қаласы

І. Үргенішбаев атындағы орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі

Зинекешова Зубайра Зинекешқызы

Тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың қасиеттері тақырыбына есептер шығару.

Сабақтың мақсаты: Тригонометриялық функциялардың әрбір координаталық ширектегі таңбасын анықтай білу, функциялардың бұрыштарының мәндерін есептей білуді меңгерту ;

Күтілетін нәтиже;

  • Тригонометриялық функция ұғымын кеңейту, есеп шығару қабілет- терін арттыру, тиімді тәсілдерді пайдалана білуді;

  • Бірлесіп жұмыс істей отырып, пікірлерін ортаға салады.

Қолданылатын модульдер;Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,оқыту үшін бағалау және оқу үшін бағалау

  • Оқыту мен оқуда АКт пайдалану

Әдіс-тәсілдер:«Ыстық алақан», «Серпілген сауал», «Венн диаграммасы», «Деңгейлік тапсырмалар», «Сегіту сәті», «Сиқырлы сандық», «Рефлексия»

уақыт

Кезең, оның мазмұны

Мұғалімнің

ісәрекеті

Оқушының

ісәрекеті

Оқыту үшін бағалау, оқу үшін бағалау

Ресурстар

5 мин

Кіріспе

«Ыстық алақан»

Мақсаты: тұлға аралық қарым — қатынас орнату.Топқа бөліну Оқушылар «синус» және «косинус» болып екіге бөлінеді.

Алтын ережені еске түсіру

Шаттық шеңберге тұрып , оқушылар бір- біріне жылы лебіз айтып бір-бірінің қолдарынан ұстауын сұраймын.

Оқушылардың топқа орналасуын қадағалап отырады.

Алтын ережені еске түсіремін

Ыстық алақан жылуын сезінеді , достық қарым -қатынасты байқайды.

Топқа ат қояды. Топ басшысын сайлайды.

Кезекпен кезек алтын ереженің бөлімдерін айтып шығады.

Ауызша мадақтау

«Жарайсыңдар!»

«Тамаша»

«Өте жақсы»

«синус» және «косинус»

сөздері

Алтын ереже

Таныстырылым

10 мин

Тұсаукесер

«Серпілген сауал» әдісі

Мақсаты:

Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу.

Сұрақ- жауап

Үй тапсырмасы № 288

а) sin α ; III,IV , cos α 0; I, IV ә) sin α ; III,IV , cos α II, III б) sin α0 ; I,II , tg α II, IV ;

в) cos α ; II,III , ctg α 0;

ирек

Функция

I

0

II

III

π

IV

sin α

+

+

cos α

+

+

α

+

+

tg α

+

+

Алған білімдерін ортаға салып талқылау.

Смайлик арқылы бағалау

Смайлик

Доп

20 мин

Негізгі бөлім

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру

Қызығушылықты ояту

«Венн диаграммасы» әдісі

Мақсаты:тақырыптық -мазмұндық талдау жасау

«Деңгейлік тапсырмалар»

Мақсаты: сыни ойлану

Практикалық тапсырма

Сергіту сәті: «Қара жорға»

Мақсаты:ойларын және дене шүшелерін сергіту

  1. Sin(- α) = — sin α

cos (-α)= cos α

tg (-α) = — tg α

ctg (-α)= — ctg α

Егер аргументтің таңбасы өзгергенде функцияның таңбасы да өзгерсе, онда функция тақ, ал егер аргументтің таңбасы өзгергенде функцияның таңбасы өзгермесе, онда функция жұп болады.

Сонда мына формуладан sin, tg және ctg тақ функциялар, cos жұп функция болады деген қорытындыға келеміз.

Мысал:

  1. Sin(- 120о) = — sin 120о

cos (-240о)= cos 240о

tg (-60о ) = — tg 60о

ctg (-90о )= — ctg 90о

Синус Косинус

Постерге жазып қорғауды ұсынамын

І деңгей

ІІ деңгей

ІІІ деңгей

1. Өрнектің таңбасын анықтаңдар

2. Салыстырыңдар.

№202

3. Өрнектің мәнін табыңдар.

а) sin 30о = +

a) sin 60о және tg (-45 о)

sin 60о және — tg 45 о

-1

a) 3cos 90о + 2cos 0 о +5 tg 45 о=

=3•0+2•1+5•1=7

Жауабы: 7

ә) sin 75о = +

ә) cos 60о және cos (-60 о)

cos 60о және cos 60о

=

3sin — 2ctg +cos +5 tgπ=

=3• – 2• 1 + +5• 0=0

Жауабы: 0

б) cos120о= —

б) sin 30о және sin2 (-30 о)

sin 30о және sin2 30 о

2 sin45 о cos45 о +3 cos 60о•tg180о =

=2• • +3• •0=1

Жауабы: 1

в) ctg 350о = —

в) cos(-45 о) және sin 45 о

г) tg 205 о = —

г) tg3 (-60о) және ctg (-30 о)

-tg3 60о -ctg 30 о

(-)

д) — sin(-70о)• tg(-50о)=

= — sin70о• (-tg50о)=

= — • (- ) =+

д) ) ctg2 (-45о) cos (-30 о)

Ортаға шығып сергіту сәтін орындауды ұсынамын

Оқушылар дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазады.

.

Салыстыру арқылы Венн диаграммасына түсіру.

Деңгейлік тапсырмаларды орындау, тақтаға жазу.

«Қара жорға» биінің қимылдарын жасау

«Тамаша»

Бірін-бірі бағалау

«Басбармақ»

«Жарайсыңдар»

Дәптер

Слайд

Постер, маркер

Белсенді тақта, қалам

Компьютер

«Қара жорға» әні

10 мин

Қорытынды

«Сиқырлы сандық» әдісі

Мақсаты: тақырыпты талдау, алған білімдерін жүйелеу

Бағалау

Рефлексия

№ 291.

Көбейтіндінің таңбасын анықтаңдар.

sin 210о• sin 465о • cos 465о• cos 539о = ( — ) • ( + ) • ( — ) • ( — ) =

ІІІ ширекте.

Математика – бұралаңсыз нақты ілім,

Үйрететін бақыт тілін, бақ тілін.

Айдынында сүңгіп, сүңгіп жүрсең бір

Тарқалмайды қуаныш пен шаттығың.

Өзін өзі бағалауды және топ басшыларының бағалауын ұсынамын

Бүгінгі сабақта алған әсерлерін кері байланыс парағына жазуларын сұраймын.

Оқушылар конвертте жазылған сұрақтарға жауапты стикерге жазып конвертке салып келеси оқушыға береді. Екінші үшіншіге т.с.с.

Оқушылар өзін-өзі бағалайды және топ басшысы топ мүшесі қаншалықты жауап бергенін бағалау бағалайды

Оқушылар сабақта алған ісерлерін кері байланыс парағына жазады.

Өте жақсы.

Бағалау парағы

Конверт

Стикер

Бағалау парағы

Кері байланыс парағы.

Үйге тапсырма

«Өзіңді тексер»

293, 294

Күнделікке жазу.

Күнделік

Бекітемін:     ________________

К?ні:  27.02.2014ж

П?ні:  Алгебра

Сыныбы:   9 «А»

П?н м??алімі:  Асабаева Ф.Б.

Саба?ты?   та?ырыбы:  Келтіру формулалары.

Саба?ты?  ма?саты:   Келтіру формулаларын ?олданып, есептер шы?ару ар?ылы ал?ан білімдерін ж?йелеу.

Саба?ты? міндеттері:

  1. Тригонометриялы? тепе-те?діктерді ?олданып, келтіру формулаларын ?олданып есептер шы?ару?а, тесттерді шапша? орындау?а да?дыландыру.
  1. О?ушыларды? ойлауын, танымды? ?абілетін, логикалы?  сауаттылы?ын дамыта отырып, оларды?  п?нге  деген ?ызы?ушылы?ын, белсенділігін арттыру, ?з ойын сауатты т?рде жеткізе білуді ?алыптастыру;
  2. П?нге, білімге, шы?армашылы??а, ойын еркін жеткізе білуге,  т?ртіптілікке, сабырлылы??а, е?бек с?йгіштікке, ??ыптылы??а  т?рбиелеу, ?ш?ыр ойлы, шы?армашылы? ?абілеті бар жеке т?л?аны ?алыптастыру.

Саба? к?рнекілігі: О?улы?, интерактивті та?та, дискрептор ба?алау пара?ы, компьютерлер, ?аламтор желісі.

О?ыту т?сілдері: С?ра? – жауап, тест ж?мысы, де?гейлік тапсырмалар.

Саба? байланысы: физика, информатика.

Саба? типі: бекіту саба?ы.

Саба? барысы (ж?рісі, ??рылымы):

І. ?йымдастыру (2 мин)

ІІ. ?й тапсырмасын тексеру  (4 мин)

ІІІ. ?ткен та?ырыпты ?айталау“Ой ?оз?ау” (4 мин)

І?. “Математикалы? ж?рме?ке” де?гейлік тапсырмалар   (10 мин)

?. Шы?армашылы? тапсырма (10 мин)

YI. Саба?ты ?орытындылау. Тест (10 мин)

YII. ?й тапсырмасы (3 мин)

YIII. Ба?алау  (2 мин)

І. ?йымдастыру  кезе?і 

С?лемдесу. Кезекшімен с?хбат. Саба?ты? та?ырыбы мен ма?сатын хабарлау.

ІІ. ?й тапсырмасын тексеру 

Негізгі формулаларды с?рау. Та?та?а шы?ару.

№338 (а, ?, б, в, г, д, е, ж) есептеріні? шы?арылу жолын с?рау. ?асиеттерін ?алай ?олдан?анын толы? жауап алу.

ІІІ. ?ткен та?ырыпты ?айталау“Ой ?оз?ау”

                                                           

                                                      

                                                      

І?. “Математикалы? ж?рме?ке” де?гейлік тапсырмалар 

?. Шы?армашылы? тапсырма

Шы?армашылы? тапсырма кезе?інде «Тригонрметрияны? ?мірде ?олданылуы» та?ырыбы бойынша ?аламтордан ?здері а?парат іздеп, ?зара пікір алмасады.

YI. Саба?ты ?орытындылау. Тест

YII. ?й тапсырмасы  1.§21-о?у,  2.№339 есеп.

YIII. Ба?алау 

Ба?алау кезе?інде о?ушыларды? ?р?айсысыны? алдарында?а  дискрептор кестесі ар?ылы ?з ж?птарын ба?алап, м??алімге тапсырады.


С этим файлом связано 2 файл(ов). Среди них: тжб 3 токсан алгебра.docx, 2 сынып.docx.
Показать все связанные файлы


Подборка по базе: Векторная алгебра.ppt, Календарно тематическое планирование алгебра 7 класс 21-22 год.d, (1-6 заданий)-Контрольная работа №1-Матричная алгебра.pdf, 9 сынып алгебрадан тест жинағы.doc, электив алгебра + 10 А, Б 2021.docx, кр алгебра 8 класс.docx, кр алгебра 7 класс.docx, КР 7 класс алгебраические дроби.docx, раб. прог. 7 алгебра.docx, тест алгебра 7 сынып.doc


«АЛГЕБРА» пәнінен III-тоқсанның №1 «Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері» ббжб тапсырмалары.

Мерзімі:

25.01.2023 Сыныбы: 9

1 Градусты радианға және радианды градусқа айналдырып сәйкестеңдіріңіз:

Градус өлшемдері Радиан өлшемдері
  1. 120°
  2. 27°
  3. 210°
  4. 300°
а) б)

в) г)

д) е)

  • 1 бұрышты сәйкестіңдіреді
  • 2 бұрышты сәйкестіңдіреді
  • 3 бұрышты сәйкестіңдіреді
  • 4 бұрышты сәйкестіңдіреді
4
2 Өрнектің мәнін табыңыз:

А) 2 cos60°+2sin30°

Ә)

Б)

В)

  • градустық мәндерін анықтайды;
  • есептеп, жауабын жазады;
2
3 бірнеше мәнін табыңдар:

cos ctg
  • бірнеше мәнін анықтайды;
4
4 Өрнектің мәнін табыңдар:

  • екі өрнектің айырымының квадратының формуласын қолданады;
  • мәндерін қояды;
  • амалдарды орындап, жауабын алады;
3
5 болса, онда sin , cos , tg өрнектері мәндерінің таңбалары қандай?
  • sin , cos , tg ширектерін анықтайды;
  • ширекке қатысты таңбаларын жазады;
2
Жалпы: 15

«АЛГЕБРА» пәнінен III-тоқсанның №1 «Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері» ббжб тапсырмалары.

Мерзімі:

25.01.2023 Сыныбы: 9

1 Градусты радианға және радианды градусқа айналдырып сәйкестеңдіріңіз:

Градус өлшемдері Радиан өлшемдері
  1. 120°
  2. 27°
  3. 210°
  4. 300°
а) б)

в) г)

д) е)

  • 1 бұрышты сәйкестіңдіреді
  • 2 бұрышты сәйкестіңдіреді
  • 3 бұрышты сәйкестіңдіреді
  • 4 бұрышты сәйкестіңдіреді
4
2 Өрнектің мәнін табыңыз:

А) 2 cos60°+2sin30°

Ә)

Б)

В)

  • градустық мәндерін анықтайды;
  • есептеп, жауабын жазады;
2
3 бірнеше мәнін табыңдар:

cos ctg
  • бірнеше мәнін анықтайды;
4
4 Өрнектің мәнін табыңдар:

  • екі өрнектің айырымының квадратының формуласын қолданады;
  • мәндерін қояды;
  • амалдарды орындап, жауабын алады;
3
5 болса, онда sin , cos , tg өрнектері мәндерінің таңбалары қандай?
  • sin , cos , tg ширектерін анықтайды;
  • ширекке қатысты таңбаларын жазады;
2
Жалпы:__16___«АЛГЕБРА»’>Жалпы:___15___«АЛГЕБРА»’>Жалпы: 15

«АЛГЕБРА» пәнінен III-тоқсанның №2 «Тригонометрия формулалары» ббжб тапсырмалары.

Мерзімі:

06.03.2023 Сыныбы: 9

Тапсырмалар Дескрипторы Балл
1 Тепе-теңдікті дәлелдеңдер:

а) sin2A-cos2A=sin4A-cos4A

ә)

  • екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын пайдаланады;
  • тепе-теңдікті дәлелдейді;
2
  • қысқаша көбейту формулаларын қолданады;
  • тепе-теңдікті дәлелдейді;
2
2 Өрнекті ықшамдаңыз:

  • келтіру формулаларын қолданады;
  • келтіру формулаларын қолданады;
  • келтіру формулаларын қолданады;
  • Өрнекті ықшамдайды;
4
3 Есептеңіз:

а) cos400cos200 – sin400sin200;

б) sin1050;

  • (3а) бұрыштардың қосындысы мен айырымының бұрыштың тригонометриялық формулаларын қолданады ;
  • Өрнекті ықшамдайды;
  • (3б) бұрыштардың қосындысы мен айырымының бұрыштың тригонометриялық формулаларын қолданады;
  • Өрнектің мәнін табады;
4
4 Өрнекті ықшамдаңыз:

a) ; b) ;

  • (4а) қос бұрыштың формуласын пайдаланады;
  • Өрнекті ықшамдайды;
  • (4б) қос бұрыштың формуласын пайдаланады;
  • Өрнекті ықшамдайды;
4
Жалпы:__12___«ГЕОМЕТРИЯ»’>Жалпы: 16

«АЛГЕБРА» пәнінен III-тоқсанның №2 «Тригонометрия формулалары» ббжб тапсырмалары.

Мерзімі:

06.03.2023 Сыныбы: 9

Тапсырмалар Дескрипторы Балл
1 Тепе-теңдікті дәлелдеңдер:

а) sin2A-cos2A=sin4A-cos4A

ә)

  • екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын пайдаланады;
  • тепе-теңдікті дәлелдейді;
2
  • қысқаша көбейту формулаларын қолданады;
  • тепе-теңдікті дәлелдейді;
2
2 Өрнекті ықшамдаңыз:

  • келтіру формулаларын қолданады;
  • келтіру формулаларын қолданады;
  • келтіру формулаларын қолданады;
  • Өрнекті ықшамдайды;
4
3 Есептеңіз:

а) cos400cos200 – sin400sin200;

б) sin1050;

  • (3а) бұрыштардың қосындысы мен айырымының бұрыштың тригонометриялық формулаларын қолданады ;
  • Өрнекті ықшамдайды;
  • (3б) бұрыштардың қосындысы мен айырымының бұрыштың тригонометриялық формулаларын қолданады;
  • Өрнектің мәнін табады;
4
4 Өрнекті ықшамдаңыз:

a) ; b) ;

  • (4а) қос бұрыштың формуласын пайдаланады;
  • Өрнекті ықшамдайды;
  • (4б) қос бұрыштың формуласын пайдаланады;
  • Өрнекті ықшамдайды;
4
Жалпы: 16

«ГЕОМЕТРИЯ» пәнінен III-тоқсанның №1 «Үшбұрыштарды шешу» ббжб тапсырмалары.

Мерзімі:

07.03.2023 Сыныбы: 9

Тапсырмалар Дескрипторы Балл
АВС үшбұрышында Үшбұрыш қабырғаларының ең ұзыны қайсысысы, ең қысқасы қайсысы? Синустар теоремасын білу және қолдану

  • Формуланы қолданады;
  • Ең ұзын, ең қысқа қабырғаны анықтайды
2
АВС үшбұрышының АВ, ВС, АС қабырғалары берілген. А бұрышын есептеңдер. Косинустар теоремасын білу және қолдану

  • Формуланы қолданады;
  • А бұрышының косинусынын мәнін тап
2
3. АВС үшбұрышында қабырғасының ұзындығын есептеңлер. Синустар теоремасын білу және қолдану

  • Формуланы қолданады
  • АС қабырғасының ұзындығын есептейді
2
4. А) Шеңбердің тең доғаға тірелетін іштей сызылған бұрышты табыңдар.
  • Сызбасын сызады;
  • Доғаның шамасын табады;
  • Доғаға тірелген бұрыштың шамасын табады;
3
Б) Шеңбердің АВ және СD хордалары Е нүктесінде қиылысады. АЕ=2, DЕ=4, СЕ=3. ВЕ кесіндісін табыңдар.
  • Сызбасын сызады;
  • Шеңберге байланысқан кесінділердің қатынасын табады;
  • Кесіндісін табады;
3
Жалпы: 12

«ГЕОМЕТРИЯ» пәнінен III-тоқсанның №1 «Үшбұрыштарды шешу» ббжб тапсырмалары.

Мерзімі:

07.03.2023 Сыныбы: 9

Тапсырмалар Дескрипторы Балл
АВС үшбұрышында Үшбұрыш қабырғаларының ең ұзыны қайсысысы, ең қысқасы қайсысы? Синустар теоремасын білу және қолдану

  • Формуланы қолданады;
  • Ең ұзын, ең қысқа қабырғаны анықтайды
2
АВС үшбұрышының АВ, ВС, АС қабырғалары берілген. А бұрышын есептеңдер. Косинустар теоремасын білу және қолдану

  • Формуланы қолданады;
  • А бұрышының косинусынын мәнін тап
2
3. АВС үшбұрышында қабырғасының ұзындығын есептеңлер. Синустар теоремасын білу және қолдану

  • Формуланы қолданады
  • АС қабырғасының ұзындығын есептейді
2
4. А) Шеңбердің тең доғаға тірелетін іштей сызылған бұрышты табыңдар.
  • Сызбасын сызады;
  • Доғаның шамасын табады;
  • Доғаға тірелген бұрыштың шамасын табады;
3
Б) Шеңбердің АВ және СD хордалары Е нүктесінде қиылысады. АЕ=2, DЕ=4, СЕ=3. ВЕ кесіндісін табыңдар..
  • Сызбасын сызады;
  • Шеңберге байланысқан кесінділердің қатынасын табады;
  • Кесіндісін табады;
3
Жалпы: 12

Сабақ тақырыбы: Тригонометриялық формулаларға есептер шығару

Сыныбы: 9

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Тригонометриялық формулаларын есептер шығаруға қолдану дағдысын қалыптастыру.    

Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеті мен дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік. Еңбекке баулу. Сыйластыққа және  ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау

Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру (оқушыларды түгендеу, дайындығын қадағалау)

Ақыл-ойды тәртіпке келтіретін математика. (М.В.Ломоносов)

Бүгінгі сабақта назарымыз «сабақтың жұмыс картасында» болады. Ол әрқайсыларыңызда бар. Мұнда сендер сабақтың әр кезеңдерінің бағасын енгізіп отырасындар. Бір бағаны өзің қоясың, бір бағаны парталас жолдасың, біреуін – мұғалім қояды. Сабақтың соңында өз жұмысыңды қорытындылап, орта ұпайыңды қоясың.

Үй тапсырмасы

диктант

Формулаларды тексеру

Деңгейлік тапсырмалар орындау

Оқулық тапсырмасы

Қорытынды баға

ө/б

м/б

ө/б

ө/б

ж/б

м/б

м/б

ө/б –өз бағам, м/б –мұғалімнің бағасы, ж/б –жолдасымның бағасы

Ежелгі грек ақыны Нивей айтқан, көршің сияқты математиканы бақылап үйренуге болмайды. Сондықтан бүгін әрқайсымыз жеке жұмыс істейміз.

2) Үй жұмысын тексеру

Міне біз үй жұмысын тексеріп болдық. Оқушылар жауаптарын айтып тапсырмаларды тексереді. Егер қате болса, бір оқушы тақтаға шығарылу жолын көрсетеді. Өздігінен  орындаған оқушы «5» қойсың, қиындық туып көмек көрсетілген оқушы «4»қойсың, қателері болса «3», шығармаған оқушы өзіне «2».

3) Диктант
«Көп ойлап аз жазамыз». Жауаптарыңды «иә» немесе «жоқ» деп жазасыңдар.


Жауаптарын негіздей отырып, диктантты мұғаліммен бірге тексереді. Бағаларын жұмыс картасына қояды.

4) Формулаларды тексеру

Әр оқушыға формулалардың басы жазылған карточкалар беріледі. Олар формулаларды жалғастырып жазып, тексеруге жолдасына береді. Жұмыс картасына екі баға қойылады.

5) Деңгейлік тапсырмаларды орындау
Әр  деңгейлік тапсырма әр түсті карточкаларға жазылған. Жеке сәйкес түсті парақтарға  есептің шешуі жазылған. Тапсырманы орындаған оқушы  шешуімен салыстырып, қатесі болса түзейді. Өздіктерінен жұмыс жасайды.

Материалдар / Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері 9-сынып

2022-2023 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?

ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Материал туралы қысқаша түсінік

жас мамандарға сабақ жоспарын жоспарлауға қажет

Авторы:

Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ

28 Сәуір 2020

4856

6 рет жүктелген

Бүгін алсаңыз

30% жеңілдік

беріледі

390 тг 273 тг

Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Text Centered

«Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналы министірліктің №KZ09VPY00029937 куәлігімен ресми тіркелген.

Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды.

Сайтта заңсыз жарияланған материалды көрсеңіз бізге хабарласыңыз. Редакцияның көзқарасы автордың көзқарасымен сәйкес келмеуі мүмкін.

Материал іздеу

Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз

Барлығы 663 959 материал жиналған

«Баянауыл ауданы білім беру бөлімінің
Қаражар жалпы негізгі білім беру мектебі» КММ
9- сынып алгебра пәнінен сабақ жоспары
Пән мұғалімі: Идрисова Анар Амангельдиевна
Күні: Оқушы саны: 3
Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық формулаларға есептер шығару
Мақсаты: 1) Тригонометриялық формулаларды есептер шығаруда тиімді қолдануға машықтану; 2) Оқушылардың логикалық ойлауын, есте сақтау қабілеттерін, теориялық
білімін практика жүзінде қолдана білу дағдысын дамыту; 3) Ұқылыптылыққа, еңбек сүйгіштікке, сауатылыққа және салыстыра білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Практикалық сабақ
Әдісі: Сұрақ жауап, түсіндірмелі, практикалық.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, берілетін тапсырмалар және олардың дұрыс жауаптары, интернет желісінен алынған материалдар, оқулық , тест тапсырмалары.
Оқушылар үшін күтілетін нәтиже:
-Тригонометриялық формулаларды есептер шығаруда қолданып үйренеді;
— Оқушылар топ болып түрлі тапсырмаларды орындайды;
— Өз жұмыстарын және өзгені бағалайды;
Орындалатын жұмыстар:
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Үй тапсырмасын тексеру
Әр оқушыға жеке тапсырмалар беру
Өткен сабақтар материалын «Раунд Робин» әдісі бойынша қайталау, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын айқындау.
Тақырып бойынша тапсырмаларды орындау.
Ашық журналды толтыру.
Рефлексия.
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау
Ұйымдастыру бөлімі.
Ынтымақтас-тық атмосфе-расын қалып-тастыру Сынып оқушылары және мұғалім бір-біоінің қолдарын ұстап тұрып тілек айтады және тілекті бір-біріне жалғастырып …1 Қолын қысыңыз 2. Арқасынан қағыңыз 3. Күлімсіреңіз 4. Қол бұлғаңыз 5. Ұнамды қасиетін айтыңыз
/1 мин/
«Білімнен жақсырақ қазына болмас, Ол бір тасқын бұлақ суы сарқылмас».
Осы сөздерден сіздердің алатын моральдарыңыз қандай болмақ?
-Ендеше, бүгінде әр саналы адамға қымбат болып табылатын білім қазыналарыңыз толыға түссін деген тілекпен сабағымызды бастаймыз.
Біз Тригонометрия элементтері тарауын тәмамдауға жақын қалдық. Өтілген тақырыптар бойынша өз білім-білігімізді бекіту үшін бүгінгі сабағымызды «Тригонометриялық формулаларға» есептер шығару тақырыбына арнаймыз
/ 2 мин / Оқушылар өз ойларын айтады.
Үй тапсырмасын тексеру
А) Дидактикалық материалдардан 5 есеп
Ә) ОЖСБ тест кітапшаларынан осы тақырыптар бойынша 5 есеп жинақтап келу және оны шығару
Қосымша 1 Әр оқушы А тапсырмасын интерактивті тақта арқылы өз жұмысын тексереді.
«Ә» тапсырмасы бойынша әр оқушы таңдаған екі есеп тақтаға жазылады. Тақтада жазылған есептерді дәптерге түсіреді «Сәйкес жұлдыздар»
Әр оқушы дұрыс жауаптар санына сәйкес жұлдыздарды салып отырады.
Әр оқушыға жеке тапсырмалар беру
Оқушыларды тригонометриялық функциялардың атауларымен 3 оқушы 3 атқа ие болады. Синус, косинус, тангенс және котангенс атаулары жазылған суреттерді алады.
Ашық журналмен танысады. Негізгі бөлім
«Келесі, әрі қарай»

«Раунд Робин»
«Жылдам есепте»

«Қатені тап»
«Дәлелде»
Сергіту.
«Келешекке көмек»
Тест тапсырм.
Әр оқушы кеңейтілген ашық сұрақтар қойылады. Жылдам әрі, дұрыс жауап беруі тиіс. Егер қиналған сұрақтары болса, «әрі қарай» деп келесі сұрақты тыңдай алады. Қосымша 2
3 оқушыға үш плакат беріледі. Өтілген тақырыптар бойынша, ережелер немесе есеп шығару барысында қолданылатын формулаларды тізіп шығуы керек. Әрбір екі минут сайын плакат келесі оқушылар арасында ауысып отырады. Оқушылар жұмысы өзіне қайтып келгенше жалғасады.
Формулалар тақтаға бүгінгі жұмыстарына көмекші құрал ретінде тақтаға магниттің көмегімен ілінеді.
Үш оқушыға есептеуге әр түрлі екі есептен беріледі.
Қосымша 3
Қатесі бар формулалар және есептер беріледі. Әр оқушы қатені табуы керек.
Оқулықпен жұмыс
Интерактивті тақтада әр оқушыға есеп беріледі
Қара жорға музыкасын қою
ОЖСБ тест кітапшаларынан алынған тесттер беріледі.
Қосымша 6 Әр оқушы 2 минут-тың ішінде барынша көп сұраққа дұрыс жауап беруі тиіс. Ұпай жұлдыз түрінде жауап берген оқушыға қойылады.
Оқулықты немесе басқа да ақпарат көздерін пайдаланбай қажетті деп тапқан формулаларды жазып, сызбаларды сызады. Екі минут сайын плакаттарын келесі оқушыға ауыстырып отырады. Алдына келген өзге топтың жұмысына жеткіліксіз формулаларды жаза түседі. Жұмыстарын тақтаға іледі. Өз білімдерін өзге топтың оқушыларымен салыстырады, таразылайды, қажеттісін санаға сіңіреді.
Өздеріне берілген есептерді шығара-ды, тақтаға жазады. Өзге оқушының есебін тексереді, болып жатса қатені табады.
Берілген тапсырмадан қатені табады және тақтаға жазады. Әр оқушы өз жұмыста-рын дәптерге түсіріп отырады.
№ 777 есепті толық сынып болып шығарады.
Жеке жұмыс.
Әр оқушы ИТ көрсетілген ортақ тапсырманы жеке орындайды, дұрыс жауаптарымен салыстырып, өз жауаптарын тексереді.
Музыка ырғағымен қозғалу Жұмыс барысында белсенді жұмыс жасаған оқушыларға өз қоржындарына жұлдыздарды салып отырады.
есеп шығаруда белсенділік көрсеткен оқушылар өз жұлдыздарын алады. Өзге оқушының есебінен қате тапқан оқушыға да жұлдыз беріледі.
Дұрыс жауаптарына сәйкес жұлдыз санын салады.
Қорытынды
Бағалау
Рефлексия
Үйге тапсырма
Қорытынды формативті мұғалім жариялайды, мадақтайды.
«Блоб ағашы»
-Оқушылар бүгінгі сабағымызға рефлексияны Блоб ағашы арқылы жасаймыз. Бүгінгі сабақтағы көңіл-күйлеріңізді, іс-әрекеттеріңізді, өз орныңызды мына суретте бейнеленген адамдарға жүрек стикерін жапсыру арқылы көрсетулеріңізді сұраймын.
Сыныпта шығарылған есептердің соңғы бір есебінен, тест жинақтарынан 10 есеп шығару.
Есептерді толық түсіндіру. Әр топ өз ашық журналдарын тақтаға іледі. Жинаған жұлдызшалары бойынша бағаланады
Жүрек стикерін өзі қалаған жеріне жапсырады. Өзіне бүгінгі сабақ бойынша баға береді.
Түсінбегенің сұрайды Қосымша 1
Үй тапсырмасын тексеру
1. sinα∙ctgα=sinα∙cosαsinα=cosα;
2 .cosα- sinα ∙ctgα=cosα- sinα∙cosαsinα=cosα-cosα=0;
3 1+sinπ6+sin2π6+sin3π6+sin4π6=1+12+14+18+116=11516;
4. tg7500+2sin3300=tg300-2sin300=33-2∙12=33-1;5. 0<α<π2 π<β<3π2 cosα=513 sinβ=-0.6 sinα-β=?
sinα=1-cos2α=1-25169=144169=1213 cosβ=- 1-sin2β=-1-0.36=-0.64=-0.8
sinα-β= 1213∙-45+513∙35=-3365———————————————————————————————————————
Қосымша 2
«Келесі, әрі қарай»
«Синус»
sin 2400 өрнегінің таңбасы… (-)
cos450 мәні неге тең? (22)
Жұп тригонометриялық функцияны ата косинусtgα∙ctgα= теңдігі неге тең? (1)
3π2 бұрышын градуспен өрнекте
sin900-α=? cosα«Косинус»
tg (-400) өрнегінің таңбасы… (-)
cos600 мәні неге тең? (12)
Тақ тригонометриялық функцияларды ата (синус, тангенс, котангенс)
30 градусты радианмен өрнекте (π6)
tg1800+α келтіру формуласы неге тең?(tgα)cosα+β= ? (cosαcosβ-sinαsinβ)
«Тангенс және котангенс»
cos7300 өрнегінің таңбасы… (-)
tg450 мәні неге тең? (1)
cosα+sin2α функциясының тақ-жұптығын анықтаңдар (жұп)
2П градуспен өрнекте (3600)
cos3600-α келтіру формуласы неге тең?(cosα)sinα-β= ? (sinαcosβ-cosαsinβ)
Қосымша 3
«Жылдам есепте!»
«Синус»
cos-7π3=2sin450+tg2400∙ctg2400=«Косинус»
sin-5π6=sin2250∙cos3300=«Тангенс, котангенс»
-sin-600=cos1350∙sin2400=Қосымша 4
«Қатені тап!»
«Синус»
sinπ2+α=sinα;
sinα∙ctgα=sinα∙sinαcosα=sin2αcosα=tgα∙sinα;«Косинус»
tgπ-α=tgαsin2αcos2α-1=sin2αsin2α=1«Тангенс, котангенс»
cos3π2-α=-cosα(sinα+cosα)2-1=sin2α+cos2α-1=0Қосымша 5
Оқулықпен жұмыс
«Тепе-теңдікте дәлелде!»
«Синус» № 777/1
«Косинус» №777/2
«Тангенс, котангенс» №777/3
Қосымша 6
«Келешекке көмек»
Тест
2015 жыл. 3004 нұсқа ОЖСБ материалдарынан
cos9π4 өрнегінің мәні неге тең?А)-22 B)-32 C)1 D)22 E)32Өрнекті ықшамда:
sinα1+cosα-sinα1-cosα=2ctgα B)- 2ctgα C)-2tgα D) 1 E) 0


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *